wtorek, 2 lipca 2013

Ksiądz P. de la Rocque i prawowitość nowej mszy

Ksiądz P. de la Rocque i prawowitość 

nowej mszy
W następstwie ciekawego wpisu  Toma  z   forum Un évêque...  na temat księdza  Patryka  de la Rocque, postanowiliśmy  przeczytać ponownie jego konferencję  z dnia 18 maja 2012 r.  Publikujemy tutaj transkrypcję całej konferencji  ze stronki catholique réfractaire, aby ją zachować, jako dokument. Trafiliśmy na następujący fragment ; nie zapominajmy, że ks. P. de la Roque jest jednym z teologów [Bractwa – przyp. tłum.] , który brał udział  w dyskusjach z Rzymem :

 Ksiądz P. de la Rocque :
"Czy można uznać ważność [albo – prawowitość]  nowej mszy? Powiecie mi – to są słowne niuanse, ale  bardzo ważne. Czy można uznać ważność  nowej maszy lub, co wychodzi na jedno, ważność jej promulgowania ? To jest dokładnie ta sama sprawa co z nowym Kodeksem. Uznanie nowej mszy za prawowitą, oznaczałoby, że nowa msza sama w sobie nie jest zła.  Tymczasem ona jest zła sama w sobie, ponieważ zasłania główne  aspekty mszy, jej ofiarę i jej przebłagalny cel. A zatem nie można uznać w Kościele prawowitości  nowej mszy, ponieważ złe prawo nie ma wartości  prawa. Nie można.
Uznanie jej oznacza, że ona nie  jest sama w sobie zła, a tym samym, ściśle mówiąc,  potencjalnie   może być odprawiana  i uczęszczana. Jest to  zdanie, na przykład, księdza  G. deTanoüarna [Inst. Dobrego Pasterza], który mówi wam: nowa msza jest prawowita. Twierdził tak cztery lata temu, myślę. Cztery lata później, a więc całkiem niedawno, stwierdził, iż jest całkiem logiczne, że  Rzym wzywa nas do uczestnictwa w niej i do przyłączenia się. Całkiem logiczne.
I odmówić – wywija się widmem sedewakantyzmu – odmówić, byłoby być sedewakantystą w praktyce. Jego podejście jest logiczne, od momentu, w którym się założy, że nowa msza jest prawowita [ważna]. Nie możemy więc uznać prawowitości  nowej mszy, lub jej promulgowania, to jest to samo. "
Mamy więc werdykt teologa  stwierdzający, że uznanie prawowitości nowej mszy, lub prawowitości jej promulgowania,  wychodzi na jedno.
Ksiądz P. de la Rocque mówi, że jeżeli uznamu prawowitość  nowej mszy lub jej uchwalenia,  za kilka lat zostaniemy, logicznie myśląc,  doprowadzeni do koncelebrowania jej  lub przyłączenia się [fr. s'associer] do tej nowej mszy. Oto dokąd prowadzi nas  biskup Fellay swoją Deklaracją doktrynalną z 15 kwietnia 2012, którą jeszcze  niedawno uzasadniał w  Cor Unum 104.
Dla informacji podajemy  poniżej tekst konferencji. W sprawach magisterium ks. P. de la Rocque jest mniej stanowczy niż  Sacerdos, który mówi : 
"Prawdę mówiąc, trudno znaleźć choć jeden dokument "magisterium " soborowego  i posoborowego, który byłby całkowicie ortodoksyjny i na temat, którego nie można mieć rezerw  ... Może Humanae vitae, i to jest wszystko! "
Jednakże ks. P. de la Rocque robi wiele  dobrych refleksji  i podaje  informacje z pierwszej ręki. Powinno się  przeczytać to, co mówi na temat nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, wyłuściliśmy ten fragment. Wyłuściliśmy  również jego dobrą uwagę na temat magisterium na końcu konferencji.
Ksiądz P. de la Rocque – konferencja z dnia  18 maja 2012 roku :

Konferencja ta bardzo dobre fragmenty, ale i te mniej dobre. Zrobimy dla was  transkrypcję tych dobrych, aby mogły służyć do argumentowania, a co do gorszych parti, zadowolimy się ich streszczeniem. Odpowiemy również na problemy jakie mogą one stawiać. 
[ tłumaczenie konferencji w przygotowaniu – przyp. tłumacza]