niedziela, 23 czerwca 2013

Wiadomości z Azji ( tłumaczenie tekstu Asian report księdza Chazala)

 Wiadomości z Azji 

ksiądz ChazalTłumaczenie najważniejszych fragmentów z Asian report. [od tłum. na j. polski: tekst tłumaczony jest z j. francuskiego, może zawierać nieścisłości] Biskup Williamson chce usunąć z programu seminarium  wykłady na temat  duchowości, co Avec l'Immaculée i inni członkowie Ruchu oporu uważają za wątpliwe. Tak jak doktryna musi być fundamentem i podstawą duchowości, tak ta ostatnia  nie powinna zostać usunięta. Chcemy księży  uczonych, ale chcemy także świętych kapłanów. Doctrina cum pietate. Trzeba jednak przyjrzeć się, co to zdanie oznacza dokładnie. Być może chodzi tylko o pierwszy rok, a w kolejnych latach, wykłady z  duchowości dołączą. Wiemy, że bp Williamson uważa, że  łaska wszczepia się w   dobrą naturę i w zupełności ma rację. Należy również wziąć pod uwagę specyfikę krajów misyjnych, która może wymagać podniesienia poziomu intelektualnego. Wreszcie, oczywiste jest, że od pierwszego roku studenci mają codziennie  czas na wspólną modlitwę i regularną praktykę sakramentów.

Drogi księże Pfeiffer,
Dziękuję za cierpliwe oczekiwanie  [na otrzymanie  kilku wiadomości], bo sam głosiłem rekolekcje w Tagaytay ... a nie jestem w stanie,  jak Josey Wales, głosić pełnych rekolekcji troszcząc się równocześnie o wszystkie kościoły, organizując sieć globalnego Ruchu oporu i prowadząc duchowe  kierownictwo zagubionych dusz  drugiej strony półkuli via  telefon komórkowy.
Azjatycka podróż  bp  Williamsona dodała  energii  wszystkim ośrodkom. Spotkał on  400 osób, udzielił 52 bierzmowań, wygłosił  wiele przemówień,  poświęcił dwa kielichy, i wszystkich cieszył jego dobry humor, jego dowcip i  british touch. On działa, ale zgadzam się z Tobą, że nie wykorzystał  jeszcze swojego całego potencjału. Ale fakt, że tak długo dyskutowaliśmy w tej sprawie [ konsekracji biskupich] pokazuje przynajmniej, że temat ten  nie irytuje go, co podkreśla jego wolę  zrozumienia, że jeśli opuści ten świat, pozostawiając nas sierotami, to albo  jego dusza będzie zgubiona, albo to oznacza, że my nie   potrzebujemy sakramentów. "Jeszcze trochę i przekonacie mnie..." powiedział mi, kiedy przedstawiałem mu tonę argumentów. Ksiądz Tanouarn, jeden z pierwszych  naszych francuskich liberałów, powiedział, że bp Williamson nie będzie konsekrował, a ja myślę, że to  prognoza przeciwna.
W efekcie czuję się całkowicie zwolniony z obowiązku jechania do Wirginii. Zrobiłem co do mnie należało. Ale proszę dać mu kopię Gods and Generals jako prezent na rocznicę  [25 lecia konsekracja] lub przynajmniej umożliwcie mu wysłuchanie  na dużym ekranie  dyskursu à la brigade Stonewalls  Wirginii, mówiąc: "jak nigdy nie pójdziemy gdzie indziej głosić  innym ducha Novus Ordo, tak  nigdy nie pozwolimy, aby ktokolwiek przyszedł do nas głosić naszym wiernym  ducha Novus Ordo [angl.: novusordoize ] "
Koreańska grupa rośnie, w niedzielę 40 osób stawiło się do bierzmowania. Na Mszy w niedzielę po wizycie biskupa kaplica była prawie pełna. Było wielu młodych ludzi o nowych twarzach, ale nie mogę powiedzieć, czy powrócimy do poziomu sprzed kryzysu w 2012 roku w Korei.
Na Filipinach, ceremonie dla małej grupy w Manila w Emmy  Cortez odbyły się bardzo dobrze. Ponownie  dom Julii Cordova był  zbyt mały na niedzielną Mszę św.  Musimy szukać innego miejsca; dzięki ks. Suelo, cała grupa zTanay wzywa nas. Region Manili grupuje około setki dusz, ale myślę, że  FSSPX dokona kontrataku  w Tanay. Ksiądz Suelo twierdzi, że utrzymają się. Przybycie ks. Suelo jest głównym rezultatem wizyty biskupa w Manili. Jeśli w dalszym ciągu będzie tak działał, inni żołnierze dołączą do nas. Ja sam  doznaję ogromnej pomocy ze strony tego starego, walecznego  kapłana. Ks. Suelo jest na tyle ze starej szkoły, na ile tylko jest to możliwe, jak sam to dobrze wiesz.
W Leyte, 150 osób przyszło do Maasin, przyszli też z Santa Cruz, Sogod, Ormoc i Hindangu. Parafianie z Bato  całkowicie ulegli indoktrynacji i nazywają nas schizmatykami, podobnie jak ks. Laisney (który, nawiasem mówiąc, nie chce odpowiedzieć na Liberalną Iluzję  II i nazywa mnie wariatem). Biskup Williamson był naprawdę bardzo zadowolony z  pobytu, to było dla niego jak wakacje, spacerował nad brzegiem morza i cieszył się moimi porażkami w szachach, na wolnym powietrzu, z ks. Suelo. Mieliśmy procesję   Najświętszego Sakramentu ulicami Maasin, z brakiem wielu  przedmiotów liturgicznych i pominiętymi rubrykami, ale Bóg wie, że zaczynamy niemal od podstaw. Jego Ekscelencja zbadał sytuację Maasin i stwierdził to samo, co my: [że trzeba mieć?] wielką życzliwość w stosunku  do tych dobrych ludzi, którzy nie powinni byli być niepokojeni i szokowani.
Następnie przepłynęliśmy w kierunku   Dagohoy w Bohol, aby spotkać grupę, która jest w Tradycji od 20 lat, ale nigdy nie miała wizyty biskupa udzielającego jej bierzmowań. Było ich 40 z czego 13 bierzmowanych. Biskupowi naprawdę  bardzo podobała się ta mała kaplica na pustkowiu,  i oczywiście,  odpowiedzialny za nią, Romeo, był nieobecny! Filipińczycy, to  Filipińczycy! Chciałem, żeby i ​​ Loyd mógł również spotkać filar parafii!
Potem przybyliśmy  do Cebu i spotkaliśmy się z  50 osobami, z których połowa tak późno, jak  ci z nich, którzy potrzebowali, nie mogli otrzymać bierzmowania [?]. Ramzes robi świetną robotę. Spieszyło się nam, ale Biskup dał trzy wystąpienia (z powodu nowoprzybyłych), łamiąc włócznie z prawnikiem Bakalso, którego stale bardzo  szanuję. Zaprowadziłem biskupa również do Lola Bertha [...] I znowu, biskup był szczęśliwy widząc ją i powiedział jej, że wszystko jest w porządku i że rozumie sytuację. Rozpocznę odprawianie  niedzielnych mszy w Cebu, a to dzięki elastyczności danej przez ks. Suelo, którego zdrowie  poprawia się w  samym momencie jego przeprowadzki. Wielodniowe uwięzienie w jego pokoju w Manili wydaje się być przyczyną płucnych  problemów. To jednak wymaga potwierdzenia. Trzymam kciuki.
Inna ważna  sprawa to: Jego Ekscelencja powiedział, że robimy wszystko, co możemy dla  trzech lub czterech kandydatów do kapłaństwa, poczym zszedł i błogosławił przyszły dom w Batangas. Otwarcie powinno się odbyć   we wrześniu. Ale jeśli klerycy mogą być wysyłani do was, to nadal jest to rozwiązanie jakie wolę, bo nie ma nas na tylu  (nawet gdyby  Ojciec Kramer przybył na  kilka miesięcy), aby ich całkowicie wyszkolić. Biskup powiedział mi, aby nauczyć ich, co następuje: łaciny, Pisma, encyklik, historii i języka angielskiego. Nie duchowości. [...] I naprawdę mam nadzieję, że zrobicie to samo w seminarium na Hillbelly [...] Jestem gotowy, jak obiecałem, dać wam trzy miesiące trzy razy w roku, aby pomóc w realizacji tego zadania, a jeśli dostanę trzeciego kapłana dla wschodniej Azji, nie będę prosił o wymianę  Twojego planu mszy ze mną, nawet jeśli to byłoby lepiej. Wszyscy czekają na Ciebie.
Następnie polecieliśmy do Singapuru dla 20 osób, głównie Yeo Clanu. Były one bardzo dobre i długo rozmawiały z Jego Ekscelencją. Spędził pełne dwa dni odpoczynku, pojechaliśmy zobaczyć chwałę Babilonu Wielkiego. Jak to mam w zwyczaju, czytałem mu odpowiednie rozdziały Apokalipsy ze szczytu Hotelu i Casino Sands, najbardziej zwariowanego bsbilońskiego miejsca, jakie znam. Napiliśmy się herbaty w Hotelu  loterii fantowej, wspaniały historyczny relikt jakiejś zapomnianej mocy.
Ponieważ najważniejsze  osoby z grupy Malezyjskiej były   za granicą,  odwołałem wizytę biskupa, ale będą one miały miesięczną mszę w lipcu. Pominięliśmy również Japonię (15 dusz), Iloilo (wczoraj 20 osób) i inne mniejsze ośrodki  nowych grup, które teraz nas wzywają i których jeszcze nie zacząłem odwiedzać .
Wiadomości z  Indii są   dobre, ks. Valan jest niezniszczalny, ks. Pancras dołączył do zamętu, a przygotowania do Australii są na ukończeniu. Nie przejdą!

  Przyjedź w listopadzie.
  W Jezusie i Marii

  François Chazal FSSPX-mc