piątek, 7 września 2012

Mgr Williamson Numer CCLXIV (264) 4 sierpień 2012 - Kapituła

Bp Williamson

Mgr Williamson Numer CCLXIV (264) 4 sierpień  2012 - Kapituła
 
Jak wielu z was wie, pewien biskup został wyłączony z Kapituły, tzn. z  zebrania najbardziej reprezentatywnych członków FSSPX mającego miejsce ostatniego miesiąca w Ecône w Szwajcarii.
Dla potwierdzenia wykluczenia ,wydaje mi sie , posłużono się  « Commentaire Eleison » (#257 du 16 czerwiec) [jeden z Komentarzy bp. Williamsona - prz.tł.], w którym ukazała się adaptacja życzenia św. Pawła by zabić  za pomoca "noża" spiskowców nastających na katolicką wierę. (do Galatów V,12).
W rzeczywistości św. Ambroży, św. Jeremi, św. Augustyn, św. Justyn, św. Jan Chryzostom, etc., wszyscy oni uważają, że w kontekście (do Galatów V, 1-12) to życzenie wypowiedziane przez św. Pawła jest aluzją nie do morderstwa, lecz do solidniejszego obrzezania, aż do całkowitej mutylacji, którą powinni zastosować na sobie ci Judaizanci, jako że właśnie obrzezanie było dla nich aż tak istotne.
Skąd inąd  św. Jan Chrysostom interpretuje słowa św. Pawła jako swoisty żart. Niemniej kiedy dowiedziałem się, że użycie (przeze mnie) tegoż żartu św. Pawła podano tuż przed początkiem Kapituły i zostało ono przeczytane jako wypowiedziane serio, muszę się przyznać,  miałem wspaniałą wizje: moich szacownych  kolegów  w centralnej siedzibie FSSPX wypatrujących w nocy przez okno czy nie zauważą jakiejś   chudej i przerośniętej biskupiej postaci z Albionu, przebranej za Kubę Rozpruwacza  z wielkim nożem ogrodnika błyszczącym w świetle księżyca krążącego między krzewami , a (postaci) szukającej ofiary do pocięcia jej na kawałki.
Drodzy koledzy,  śpijcie spokojnie : nie mam zabójczych ambicji. Na prawde nie!
Lecz Kapitula była sprawą poważną. Co się tam działo?
Po pierwsze Deklaracja ogłoszona oficjalnie kilka dni później i jej Warunki wymagane dla ewentualnej zgody Rzym - FSSPX wyłapane przez Internet ciut potem ( biorąc pod uwagę jak liczne są dusze powierzające swoja wiarę i swoje zbawienie w opiekę FSSPX, taki przeciek nie wydaje mi się nierozsądny).
Chwała oczywiście odważnym członkom Kapituły, którzy starali się ograniczyć szkody, lecz należy powiedzieć, że Deklaracja i Warunki są odbiciem stanu ducha obecnych szefów Bractwa w jego całym wymiarze, jest więc czym się niepokoić.
Wystarszy szybko porównać Deklaracje z 2012 z tą z 1974 Mgr Lefebvre'a, by spytać się co takiego mogło się stać  w jego Bractwie.
Kiedy Arcybiskup  denoncjuje wyraźnie i wiele razy wyjaśnia reformę Watykanu II, np: "zrodzona z Liberalizmu i Modernizmu, całkowicie zatruta, wychodząca z herezji i dochodząca do herezji" - słowa, które m.in. sprowokowały atak złości Poborowych Papieży na Arcybiskupa - przeciwnie, Deklaracja z 2012 odnosi się tylko raz do Soboru i jego "nowości" jedynie "splamionych blędami", a w terminologii, którą z łatwością możemy sobie wyobrazić jako, od początku do końca, wypowiedzianej przez Benedykta XVI-go.
Czy obecnie bractwo sądzi, że Soborowi Papieże nie stanowią żadnego poważnego problemu?
Co zaś dotyczy tych sześciu Warunków dla jakiegokolwiek ewentualnego układu między Rzymem a Bractwem, zasługują one na drobiazgowe przeegzaminowanie. Lecz w tej chwili wystarczy zasygnalizować, że zadanie postawione w 2006 przez Kapitułę FSSPX w sprawie pojednania (z Rzymem) mówiące o konieczności zgody doktrynalnej jako absolutnie wymaganej przed jakimkolwiek układem praktycznym, wydaje sie kompletnie zapomniane.
Czy odtąd w duchy Bractwa doktryna Rzymian, którym ono się podporządkuje nie jest już szczególnie istotna? Czy teraz kolej na  Bractwo, aby ustąpić szarmowi Liberalizmu?
Czy będzie mi wolno dla przeciwnego spojrzenia polecić kolekcje "Kazania i Konferencje Doktrynalne" jego Ekselencji Kuby Rozpruwacza z lat 1994 - 2009, obecnie do dostania w formie siedmiu CD  na http://truerestorationpress.com/node/52 (specjalna oferta do końca sierpnia) ? 
Nic co znajduje sie w tych 30 godzinach nie jest złotem i z pewnością  swiadczy   nadmiarze temperamentu,  ale przynajmnie jest tam staranie, aby  rozpruwać wrogów, a nie przyjaciół naszej katolickiej Wiary.
Kyrie eleison.
http://tradinews.blogspot.fr/2012/08/mgr-williamson-fsspx-commentaire.html