poniedziałek, 5 listopada 2012

Biskup Williamson - CO TERAZ ? - Numer CCLXXVII (277) - 3 listopada 2012


 CO TERAZ ?
Biskup Williamson
 
 
Numer CCLXXVII (277) - 3 listopada 2012

CO  TERAZ ?

Wiadomości z zeszłego tygodnia  w sprawie wydalenia jednego z czterech biskupów Bractwa przyniosły  wielką liczbę maili z poparciem i  zachętą. Każdemu z was ogromnie dziękuję. Podział tej rangi wśród biskupów Bractwa, jest wielce przykry, ale Bóg ma swoje powody, dla których do tego  dopuścił, a  jasne jest, że wielu z was zrozumie, iż Wiara ważniejsza jest niż jedność.  To nie podział, ale utrata wiary jest największym złem : "Gdyż i sekty być muszą, aby się wśród was ujawili ci, co są wypróbowani" (I Kor . XI, 19, cf. Jn.II I, 19)[Biblia o.J. Wujka]. A co do pytania,  jaki rozwój  przybierze   wielka wojna   między przyjaciółmi i wrogami tej Wiary, to ja narazie,  widzę  tylko ogólny zarys.

Pozwólcie, że odwołam  się do trzech, częstych cytatów abp Lefebvre, które jak myślę, mogą być użyte jeszcze dzisiaj.

Po pierwsze, "Musimy podążać  za Opatrznością, a nie starać się Ją prowadzić." Jeżeli prawdą jest, że  "Miłość wszystkiego się spodziewa " (I Cor.XIII, 7), to możemy zostawić Bractwu jeszcze trochę czasu na  wyprostowanie się, zanim  wpiszemy go na  liste Tradycyjnych grup, które przeszły na stronę  wroga. Dlatego powiedziałem  w zeszłym tygodniu, że kapłani Bractwa mogą narazie dyskretnie obserwować jak  się potoczą wydarzenia,  wierni mogą nadal uczęszczać na msze Bractwa,  ale jedni i drudzy musicie pozostać czujni (Mat. XXVI, 41), aby dostrzec i rozróżnić ewentualne   sprzeczności w doktrynie i wszelkie zachwiania się  moralności. Pokusą będzie wybór komfortu, a nie   rygoru  i wybór rutyny, a nie   zmian,  jak postąpiły tysiące księży i miliony wiernych po Vaticanum II i do tego stopnia,  ze straciły wiarę. Mamy prawo oczekiwać, że Opatrzność wskazuje nam drogę do naśladowania. Nie mamy prawa tracić Wiary.

Po drugie, "Czas  nie szanuje niczego co się odbywa  bez niego." [red.”co nagle, to po diable”] Innymi słowy,  potrzeba czasu, aby zbudować coś solidnego. Być może, że nam sie spieszy.  Bógu nie. Arcybiskup nie spieszył się budując Bractwo. Sobór Watykański II zakończył swoją diabelską pracę w 1965 roku. Trzeba bylo  11 lat, aby  pierwszy istotny kontyngent księży wyszedł z  pierwszego  seminarium Arcybiskupa. Cierpliwości. On się nie spieszył.

Po trzecie, "Dobro  nie robi hałasu, hałas nie robi dobra." Domena publiczna jest dziś całkowicie zatruta. Dążyć do osiągnięcia szerokiego grona odbiorców wśród współczesnych ludzi, jest narażeniem się  na ryzyko naśladowania kawalerzysty  prowadzonego przez  konia, bo każda współczesna publiczność jest w stanie przeciągnąć tak przesłanie, jak i posłańca  na stronę swojej własnej korupcji. Arcybiskup Lefebvre rzadko zwracał się do mediów, to one chodziły za nim, ponieważ jego przesłanie było bezkompromisowe. Jest to kolejny dowód na to, że nie możemy robić hałasu na arenie publicznej, ale że to nasza Wiara jest "naszym zwycięstwem nad światem" (I Jn.V, 4).

Myślę zresztą,  że sytuacja Katolickiego Oporu nie wymaga dziś  pospiesznego działania, ale wyważonego osądu   ludzi i zdarzeń, aż do momentu, w którym wola  Boga pojawi się jaśniej. Myślę, ale mogę się mylić, że On chce  luźną sieć niezależnych miejsc oporu, skupionych  wokół Mszy, swobodnie kontaktujących  się ze sobą, ale bez struktury fałszywego posłuszeństwa, takiej  jak ta, która poważnie przyczyniła się do zatopienia   większej części Kościoła w 1960 roku, a teraz przyczynia się do tonięcia Bractwa św Piusa X.

Jeśli zgadzacie się, nie wahajcie  się  wesprzeć Inicjatywę  St Marcela, co na pewno  będzie  przydatne, i może nawet wcześniej niż sądzę. Jeśli chodzi o mnie, jak tylko  moja sytuacja w Anglii ustabilizuje się, jestem skłonny oddać moje biskupie  uprawnienia do dyspozycji  wszystkich tych, którzy wykorzystaliby je mądrze.

W Stanach Zjednoczonych czeki mogą być wystawione na St Marcel Inicjatywy i przesłane na następujący adres: St Marcel Inicjatywy, PO Box 764, Carrollton, VA 23314, USA. Wpłaty kartą kredytową lub debetową lub polecenia zapłaty / przelew bankowy można dokonywać w www.stmarcelinitiative.com. Dla darowizn czekiem z Wielkiej Brytanii i strefy euro, szczegóły wskazujące gdzie je  wysyłac,  będą ogłoszne w krótce.

Kyrie eleison.