poniedziałek, 15 października 2012

ELMER GANTRY - Komentarze Kyrie elejson - Numer CCLXXIV (274)- 13 październik 2012


ELMER GANTRY
 

 
Bp Williamson – Komentarze Kyrie elejson - Numer CCLXXIV (274)- 13 październik 2012

 

Podczas międzykontynentalnego lotu, na małym indywidualnym ekranie dla pasażerów, wśród "klasyki" filmowej znalazłem niedawno  film, który jak sobie przypominam,  widziałem  około 50 lat temu: to kręcona w 1960 wersja  powieści Sinclaira Lewisa „Elmer Gantry”. Zapamietałem ten  film z powodu dwóch propos będących częścią jego dialogu, które od tej pory pozostały w mojej pamięci. Pierwsze, to słowa starego mężczyzny, który porównuje religijne nawrócenie do upojenia alkoholowego. Drugie, to propos młodej kobiety błagającej  okłamywanie jej. Obejrzałem film ponownie...

Elmer Gantry,  to amerykński szarlatan z lat 1920, który zakochuje się w „Siostrze” Falconer, charyzmatycznej ewangeliczce ; kaznodziejka ze swoim podróżnym namiotem przemierza cały kraj w  krucjacie nawracania. Na skutek braku prawdziwej religii, film jest nieco mylący, ale dobrze przedstawia potrzebę religii, jaką mają dusze i fałsz protestanckiej, fundamentalistycznej "religii" . Tak prawdziwa potrzeba, jak i fałszywa satysfakcja, są   dobrze  przedstawione w momencie, kiedy Elmer wypytuje starca zajętego czyszczeniem namiotu : "Widzi pan," odpowiada mu starzec opierając się o  miotłę, ”Zostałem pięć razy nawrócony: przez Billy Sunday, przez Pastora Biederwolf, przez Gypsy Smith i dwukrotnie przez Siostre Falconer. Spijam się do cna, potem się nawracam i jestem uratowany/zbawiony. Tak upicie się, jak i nawrócenie, przynoszą mi wiele dobrego !”

Istnieje oczywiście w tej odpowiedzi efekt komiczny, ale  staje się ona tragiczna, gdy pomyślimy, że dla tylu  dusz, prawie do zdrowego rozsądku należy postawienie znaku równości między nawróceniem religijnym i pijaństwem. Zniżyć nawrócenie do przyziemnego poziomu przeżycia,  to dokładnie obrać drogę konczącą się radykalnym ośmieszeniem religii.

Dla ilu dusz Najświętsze Imie Jezusa zostało wirtualnie zmasakrowane przez sentymentalne i powierzchowne użycie go,  jak czynią to kaznodzieje protestanckich fundamentalistów ! Przeczytajcie  „Mądrość krwi” [Wise Blood]  i inne historie Flannery O'Connor (1925-1964), amerykańskiej, katolickiej piarki, która szokuje, ale nie jest  myląca, i która dobrze pokazuje do jakiego stopnia religijny instynkt człowieka może zostać zdeformowany przez protestantyzm głębokiego Południa Stanów Zjednoczonych. Oczywiście, Bóg może wyciągnąć  róże z kanalizacji, tymczasem jakżesz olbrzymie szkody robią herezje!

Kontekst  drugiego propos jakie pamiętałem z filmu, jest raczej prywatny, ale można mu znaleźć o wiele szersze zastosowanie. Kiedy Elmer podąża za kaznodziejką  Falconer, przypadkiem spotyka inną kobietę, którą maltretował i porzucił kilka lat wcześniej. Kiedy ta kobieta dowiaduje się o jego  romansie z kaznodziejką,  szuka zemsty, ale nawet  przygotowując prasową pułapkę w celu całkowitego  zniszczenia reputacji Elmera,  nie może równocześnie wyzbyć się pragnienia, aby Elmer powiedział jej, że ją kocha. Oto jej słowa: "Powiedz mi piękne i wielkie kłamstwo, w które mogłabym uwierzyć, ale przytul mnie mocno." Kochająca jeszcze  Elmera, jedyne  czego chce,  to być przez niego oszukana.

Jak nie zauważyć, że to samo odnosi się do otaczającego nas świata? Jedyne czego żąda [świat] to być  oszukiwany. I to dlatego, my   żyjemy w świecie pełnym kłamstw szatana. Boga, nie chemy. Lecz  życie bez niego nie może funkcjonować - patrz Ps.126, vers.1 i rozejrzyjcie sie wokoło. Chcemy jednak absolutnie wierzyć, że życie najlepiej działa bez Niego. Faktycznie, mówimy  naszym politycznym władzom  "Wybraliśmy was, abyście mówili nam piękne i wielkie kłamstwa, ale trzeba też mocno ucałować nas  w naszej bezbożności. Zróbcie  9/11, 7/7 (9/11 angielski), byle co,  byleśmy  tylko dalej, w miejsce Boga,  mogli wierzyć w was jako naszego opiekuna. Im kłamstwo będzie wieksze, tym bardziej uwierzymy w nie, ale przytulcie  nas mocno. Ściskajcie nas ile chcecie w waszym policyjnym państwie, ale zagwarantujcie nam, że wyrzucicie Boga za drzwi. "

Czy można się dziwić, że nasz świat jest szatański ?

Kyrie eleison.